Burunduk páskovaný

28. dubna 2011 v 18:52 | Baculka |  Zvířata

POPIS A VLASTNOSTI: Burunduk neboli zemní veverka je plaché, ale snadno ochočitelné zvířátko. Nutné je, aby si k majiteli vytvořilo důvěru. To sice zabere dost času, ale stane se z něj milý společník. Je to velmi aktivní denní zvíře, které rádo šplhá a alespoň jednou denně se potřebuje proběhnout mimo klec. Burunduci jsou hybernanti, tudíž uléhají k zimnímu spánku, ale u veverek chovaných doma je délka zimního spánku velmi individuální.
VELIKOST: 20-25 cm
VÁHA: 50-120 g
DÉLKA ŽIVOTA: 6-9 let
POTRAVA: Bobule, semena, výhonky, houby, ořechy a také hmyz (mouční červi, saranče, cvrček) a ovoce (jablka). Pozor na mandle, mohou veverku ohrozit.
UMÍSTĚNÍ: Klec pro jednu veverku by měla být přibližně o rozměrech 1x1x0,5 m. Velikost ok pletiva by měla být do 1,5 cm. Výška je pro veverku důležitá, jelikož ráda šplhá. Dvě stěny klece by měly být plné - zadní a jedna boční - a vyrobené z nehoblovaných prken, aby po nich veverka mohla šplhat. To by mělo taky zabránit průvanu, který veverky nemají rády. Klec postavte na klidné, závětrné, světlé místo bez přímého slunečního záření. Rozhodně by neměla být ve stejné místnosti televize. Vhodné je umístit do klece různé větve na šplhání a prkna na odpočívání. Do vrchní části klece dejte budku na spaní, o velikosti 15x25x20 cm, s otvorem cca 3 cm a s podestýlkou ze sena či hoblin. Do klece můžete také zavěsit houpací síť. Podestýlka klece může být z rašeliny, hoblin či steliva pro drobné savce.
CHOV: Vhodné i pro začínající chovatele. Žijí běžně v koloniích, ale pro začínajícího chovatele je vhodná pouze jedna veverka. Pokud jich je více, rády se perou a je nutný pravidelný dozor.
Můj názor: Tohle zvíře bych si asi koupila, dokonce o tom začínám i uvažovat, ale zatím mám zvířat dost ;)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.